Thessaloniki
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΕΛΛΑΔΑΑΘΛΗΤΙΚΑΟ Βινίσιους έδωσε «αέρα» πρόκρισης στην Ρεάλ

Ο Βινίσιους έδωσε «αέρα» πρόκρισης στην Ρεάλ

Σε μία επανάληψη του τελικού του Champions League το 2018, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με το ίδιο σκορ την Λίβερπουλ (3-1) και, πλέον, κρατά την κατάσταση στα χέρια της όσον αφορά την πρόκριση στους «4», ενώ το πρώτο βήμα έκανε και η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία με το γκολ του Φόντεν στην εκπνοή νίκησε με 2-1 την Ντόρτμουντ.

Στο Κίεβο το 2018 ήταν ο Γκάρεθ Μπέιλ που με τα δύο γκολ που πέτυχε «σφράγισε» την κατάκτηση του 13ου τροπαίου της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης του πλανήτη σε επίπεδο ομάδων, απόψε στο «Αλφρέδο Ντι Στέφανο» ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Βραζιλιάνος Βινίσιους Ζούνιορ. Ο 21χρονος επιθετικός σκόραρε δύο φορές εις βάρος των «κόκκινων», ενώ σε τέταρτο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις βρήκε δίχτυα και ο Ασένσιο.

Το γκολ του Μο Σαλάχ στο ξεκίνημα της επανάληψης σαφώς και αφήνει ελπίδες στους απερχόμενους πρωταθλητές Αγγλίας για την ανατροπή στη ρεβάνς της 14ης Απριλίου στο «Ανφιλντ». Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, πάντως, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο βαθμό που θα περίμεναν κάποιοι τα κενά της άμυνας των «μερένγκες» (απουσίασε το κεντρικό δίδυμο των στόπερ, Ράμος και Βαράν), σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που βρήκαν αρκετούς κενούς διαδρόμους.

Ο τίτλος του φαβορί που είχε πριν το ματς με την Ντόρτμουντ η Σίτι ή, για να ακριβολογούμε, από την ημέρα της κλήρωσης των προημιτελικών του Champions League, δεν επιβεβαιώθηκε πλήρως τουλάχιστον στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση επί αγγλικού εδάφους. Οι «πολίτες» πήραν τελικά τη νίκη στο 90΄ με τον Φόντεν (2-1), αλλά το γκολ του Ρόις έξι λεπτά νωρίτερα μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο την προσεχή εβδομάδα στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», όπου η Μπορούσια έχει κάθε λόγο να ονειρεύεται.