Thessaloniki
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΛΛΑΔΑΑΘΛΗΤΙΚΑΠέρασε με 0-3 από το «Γεντί Κουλέ» ο ΠΑΟΚ

Πέρασε με 0-3 από το «Γεντί Κουλέ» ο ΠΑΟΚ

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, μετά την εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ με 0-3. Καλοί για ένα ημίχρονο οι ασπρόμαυροι, οι Τζόλης, Βαρέλα και Κρμέντσικ τα γκόλ. Ντεμπούτο και για το νεαρό Κωνσταντέλια.

Ο Δικέφαλος του Βορρά δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, μιας και οι πολλές χαμένες ευκαιρίες, κυρίως από τον Κρμέντσικ, έμοιαζε να γεμίζουν με άγχος τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία.

Τελικά, η σωστή αποβολή του τερματοφύλακα των Κρητικών στο 22′, ανάγκασε τους γηπεδούχους να αναπροσαρμόσουν το πλάνο τους, να παίξουν περισσότερο αμυντικά και έτσι να δώσουν περισσότερους χώρους στους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 0-0 και τον ΟΦΗ να έχει μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έκανε τις περισσότερες και πιο σημαντικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε άρδην και σε αυτό έπαιξε ρόλο το γρήγορο γκολ του Τζόλη στο 48′. Τα πόδια των παιχτών του ΠΑΟΚ λύθηκαν, κυριάρχησαν ολοκληρωτικά εντός αγωνιστικού χώρου και μοιραία ήρθε το 0-2 στο 52′ με πλασέ του Βαρέλα από… θέση σέντερ φορ.

Το τελικό 0-3 έκανε ο Κρμέντσικ στο 67′ με ωραίο πλασέ, γκολ που χρειαζόταν ο Τσέχος, μιας και έχασε αρκετές ευκαιρίες.

Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο του νεαρού Κωνσταντέλια στο πρωτάθλημα, ο οποίος πέρασε στο 84′, σε ένα χρονικό σημείο που η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπαιζε με τρία παιδιά από τις ακαδημίες της στην ενδεκάδα.