Thessaloniki
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΕΛΛΑΔΑΑΘΛΗΤΙΚΑΠΑΟΚ - Μπεσίκτας 3-1: Νίκη-Πρόκριση με τρομερό Τζόλη

ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 3-1: Νίκη-Πρόκριση με τρομερό Τζόλη

Ο ”Δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε επί της Μπεσίκτας με σκορ 3-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό Χρήστο Τζόλη και πλέον η συμμετοχή του στους ομίλους των ευρωπαϊκών είναι εξασφαλισμένη. Ο ΠΑΟΚ είναι στους ομίλους του Europa League και από εδώ και πέρα θα δώσει τη μάχη του για τους ομίλους του Champions League

Πρώτο Ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, με πίεση ψηλά και με ανεβάσματα από τις πτέρυγες. Ο Αμπέλ Φερέιρα εντόπισε σωστά το κενό που υπήρχε στο αριστερό άκρο της άμυνας της Μπεσίκτας, καθώς οι παίκτες του “Δικεφάλου του Βορρά” προσπάθησαν να αναπτυχθούν κυρίως από αυτήν την πλευρά.
Στο 7ο μόλις λεπτό ο νεαρός Τζόλης άνοιξε το σκορ μετά από ωραίο γύρισμα του Γιαννούλη στο σημείο του πέναλτι. Ο Τζόλης 17 λεπτά αργότερα έκανε δύο τα τέρματα για την ομάδα του και τον ίδιο, ύστερα από ωραία πάσα του Άκπομ . Στο 30ο λεπτό του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ συνεργάστηκαν άψογα μεταξύ τους, με τον Τζόλη να βγάζει τον Πέλκα μόνο του σε κενή εστία διαμορφώνοντας το 3-0 ολοκληρώνοντας μια υποδειγματική αντεπίθεση. Στα πρώτα τριάντα λεπτά του παιχνιδιού η Μπεσίκτας δεν κατάφερε να απειλήσει τους ” ασπρόμαυρους”, όμως στο 37ο λεπτό ο Λενς βρίσκει με εξαιρετική σέντρα τον Καναδό επιθετικό, Λάριν, ο οποίος με προβολή μειώνει σε 3-1. Στο 41ο λεπτό ο Άκπομ χάνει την ευκαιρία να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με τρία τέρματα διαφορά, καθώς ο 19χρονος, Ντεστάνογλου, αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι του Άγγλου. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπόιντ βγαίνει τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς αλλά αστοχεί, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία ώστε να να μειώσει στο ένα γκολ για την ομάδα της Μπεσίκτας.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπεσίκτας μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 47ο λεπτό ο Εντουκού βγαίνει τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς αλλά η πίεση του Γιαννούλη στην πλάτη του και η σωστή αντίδραση του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα δύο τερμάτων για τους “ασπρόμαυρους”. Ο Δημήτρης Λημνιός στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση ύστερα από ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά το σουτ του αποκρούει ο πορτιέρο της τουρκικής ομάδας. Στο 67ο λεπτό ο Τζόλης υποδέχεται την μπάλα στη μεγάλη περιοχή και με ένα δυνατό σουτ προσπάθησε να απειλήσει τον 19χρονο Τούρκο αλλά ο τελευταίος αντιδρά σωστά και απομακρύνει την μπάλα. Η τελευταία καλή ευκαιρία για τους παίκτες της Μπεσίκτας ήταν στο 83ο λεπτό αλλά ο Ουμούτ στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς.

Η τακτική προσέγγιση που επέλεξε ο Αμπέλ Φερέιρα ήταν σίγουρα ένα από τα κλειδιά για τη σημερινή νίκη-πρόκριση αλλά το τρομερό ευρωπαϊκό ντεμπούτο του 18χρονου, Χρήστου Τζόλη, με δύο γκολ και μια ασίστ έκλεψε την παράσταση. Πέρα από τον νεαρό το επίσημο ντεμπούτο του Σβαμπ άφησε με χαμόγελα τους ανθρώπους της ομάδας αλλά τους φίλους της, καθώς σήμερα είδαν το νέο μεταγραφικό απόκτημα να αγωνίζεται με ασπρόμαυρα.

Στις 31 Αυγούστου θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση του γ’ προκριματικού γύρου όπου ο ΠΑΟΚ θα μάθει τoν αντίπαλό του. Οι πιθανοί αντίπαλοι είναι η Μπενφίκα, η Ντιναμό Κιέβου και η Γάνδη.