Thessaloniki
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΛΛΑΔΑΑΘΛΗΤΙΚΑ«Κίτρινος» τυφώνας στο Τορίνο, στους «8» και η Τσέλσι

«Κίτρινος» τυφώνας στο Τορίνο, στους «8» και η Τσέλσι

Η Γιουβέντους είναι το τελευταίο «θύμα» των νοκ άουτ αγώνων της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, για τρίτη συνεχή αγωνιστική περίοδο!

Η «Βέκια Σινιόρα» είχε το πλεονέκτημα απέναντι στη Βιγιαρεάλ, την οποία αντιμετώπισε στο Τορίνο έχοντας αποσπάσει 1-1 στο «Κεράμικα», αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι «Μπιανκονέρι» και χτύπησε στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας της ομάδας του Μαξ Αλέγκρι με 2-0 και κατακτώντας μια μεγάλη πρόκριση για τα προημιτελικά.

Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο ως το 76ο ΄λεπτό, όταν ο Κοκλέν στην περιοχή πρόλαβε να «τσιμπήσει» την μπάλα, ο Ρουγκάνι τον ανέτρεψε και ο Μαρτσίνιακ, που αρχικά δεν έδωσε σημασία, κλήθηκε από το VAR και διαπίστωσε την παράβαση.

Την μπάλα έστησε στα 11 βήματα ο νεοεισελθών Γεράρδ Μορένο, που παρά την προσπάθεια του Στσέσνι άνοιξε το σκορ στο 78΄.

Οι Ισπανοί εδραίωσαν τη νίκη τους στο 85΄, όταν διπλασίασαν με τον Πάου Τόρες. Σε κόρνερ από δεξιά η μπάλα πέρασε από Ντε Λιχτ και Βλάοβιτς και ο Τόρες, που ήρθε από πίσω, έγραψε το 0-2.

Η νίκη πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 90΄+2 όταν ο Ντανζούμα έκανε, επίσης με πέναλτι το 3-0 για την ομάδα του, με τον Ντε Λιχτ να έχει υποπέσει στην παράβαση βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Λιλ προηγήθηκε της Τσέλσι στο «Πιερ Μορουά» αλλά στο τέλος η πρωταθλήτρια Ευρώπης, που περνά δύσκολες στιγμές μετά τις κυρώσεις στον Ρόμαν Αμπράμοβιτς, προκρίθηκε στους «8» με δύο νίκες.

Μετά το 2-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» οι «Μπλε» νίκησαν και στη Γαλλία, με 2-1, αποδεικνύοντας την ποιότητά τους.

Οι «Λιλουά» προηγήθηκαν στο σκορ με πέναλτι του Μπουράκ Γλιμάζ στο 36΄, αλλά οι Λονδρέζοι απάντησαν άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Πούλισικ στο 45΄+3 και φτάνοντας στο «διπλό» με το γκολ του Αθπιλικουέτα στο 71΄.