Thessaloniki
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΕΛΛΑΔΑΑΘΛΗΤΙΚΑΧοκς - Μπακς 121-114: Η Ατλάντα έχει τον τρόπο να κερδίζει τον...

Χοκς – Μπακς 121-114: Η Ατλάντα έχει τον τρόπο να κερδίζει τον Giannis

Οι Ατλάντα Χοκς (18-25) έδωσαν στους Μιλγουόκι Μπακς (27-19) την 6η ήττα στα 8 τελευταία ματς (121-114). Η Ατλάντα έτρεξε επί μέρους 30-14 στα τελευταία 6 λεπτά.

Έμοιαζε αδύνατο η πόλη που γέννησε τον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ να βρεθεί στην πλευρά του ηττημένου στην ημέρα του. Οι Μιλγουόκι Μπακς κατέρρευσαν στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα με τους Ατλάντα Χοκς, οι οποίοι σταμάτησαν αρνητικό σερί 10 ηττών στην έδρα τους (121-114).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 27 πόντους (8/20 σουτ, 1/3 τριπ., 7/17 διπ., 10/14 βολές, 6 ριμπ., 6 ασίστ, 1 κλεψ., 1 μπλοκ) και ο Κρις Μίντλετον είχε 34 πόντους (4/9 τριπ., 7/12 διπ., 8/8 βολές, 7 ριμπ., 4 ασίστ). Double double για τον Μπόμπι Πόρτις με 13 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Απουσίασε ξανά ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Οι Χοκς, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, κυνηγούσαν στο σκορ με 100-91, κατάφεραν ένα επί μέρους 30-14 στο διάστημα που απέμενε για να φτάσουν σε μία νίκη-καρμπόν όπως είχαν κάνει και το Νοέμβριο. Παράλληλα, «έσπασαν» δύο ρεκόρ: Το πρώτο αφορά τις πέντε σερί ήττες και το δεύτερο τις 10 σερί ήττες στην έδρα τους.