Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το “δεξί” ενώ ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ με το “αριστερό” τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις για τους ομίλους του Champions League και Europa League αντίστοιχα.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν η μοναδική ομάδα που κατάφερε να επικρατήσει στην αναμέτρηση της και η μοναδική που άφησε θετικές εντυπώσεις για τη συνέχεια στο Champions League. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ προβλημάτισαν με την εικόνα τους στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ας πάρουμε όμως τους αγώνες χρονικά.

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ

Οι Πειραιώτες πήραν μια σημαντική νίκη για τη κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον όμιλό τους και συνεχίζουν με ανεβασμένη ψυχολογία.

Το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τη Μαρσέιγ ήταν ισορροπημένο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε καλύτερο ρυθμό, με τους “ερυθρόλευκους” να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες σε σχέση με τους Γάλλους. Το ρίσκο του Μάρτινς να περάσει στο 84ο λεπτό τον Χασάν ήταν και το κλειδί για τη νίκη, καθώς ο Αιγύπτιος ήταν ο σκόρερ του νικητήριου και μοναδικού τέρματος. Ο Βαλμπουενά έδειξε σε ακόμα έναν αγώνα τη τεράστια κλάση που διαθέτει αλλά και τη θέληση του ίδιου να διακριθεί στα 36 του χρόνια. Αυτή την επιτυχία την πιστώνεται εννοείται ο οργανισμός της ομάδας αλλά πολύ περισσότερο ο Πορτογάλος προπονητής που έχει καταφέρει να πάρει τον καλύτερο εαυτό του Γάλλου μεσοεπιθετικού.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην εντυπωσίασε με την εμφάνισή του αλλά η αποτελεσματικότητα του είναι που κάνει τη διαφορά και όταν μιλάμε για αγώνες Champions League αυτό είναι που μετράει.

ΠΑΟΚ – Ομόνοια

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” προβλημάτισε στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League απέναντι στην Ομόνοια μένοντας στο 1-1. Η εικόνα των ” ασπρόμαυρων” ήταν για άλλη μια φορά προβληματική στη δημιουργία φάσεων ειδικά απέναντι σε κλειστές άμυνες. Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ.

Αυτό ανάγκασε τον Αμπέλ Φερέιρα να περάσει στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Ντάγκλας Αουγκούστο στη θέση του Εσίτι, ώστε να δώσε περισσότερη δημιουργία από τον άξονα. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μουργκ να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Φερέιρα είχαν φλύαρη κατοχή της μπάλας χωρίς να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία της κυπριακής ομάδας.

Οι αλλαγές αλλά και η εμμονή του Πορτογάλου τεχνικού να παίξει πάλι με 3-4-3 ήταν το κερασάκι στη τούρτα. Η μοναδική αλλαγή που βοήθησε την ομάδα του ήταν εκείνη του Αουγκούστο. Η επιμονή του στο 3-4-3 είναι όμως κάτι που πρέπει να προβληματίσει. Στο 73ο λεπτό πήρε την απόφαση να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους Τζόλη, Μπίσεσβαρ βγάζοντας τους Μουργκ και Ζίβκοβιτς, ενώ λίγο νωρίτερα έκανε αλλαγή τον Σβιντέρσκι με το Τσόλακ, από τη στιγμή που ήθελε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του μπορούσε να πάει με τετράδα στην άμυνα παίρνοντας εκτός γηπέδου έναν από τους τρεις στόπερ. Αντί αυτού θέλησε να συνεχίσει με την ίδια διάταξη παρόλο που έβλεπε την ομάδα του να δυσκολεύεται να δημιουργήσει ευκαιρίες για κάποιο δεύτερο τέρμα.

Οι επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις είναι ιδιαιτέρα σημαντικές για την ομάδα. Ο τεχνικός της ομάδας πρέπει να βρει τον τρόπο να παρουσιάσει κάτι καλύτερο μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Το κενό της μια εβδομάδας δίνει την δυνατότητα για δουλειά, δουλειά και πάλι δουλειά.

Μπράγκα – ΑΕΚ

Η “Ένωση” ηττήθηκε με σκορ 3-0 παρουσιάζοντας πολλά κενά στην άμυνα της. Οι Πορτογάλοι κατάφεραν από το πρώτο ημίχρονο να πάρουν προβάδισμα στο σκορ και γίνουν από νωρίς τα “αφεντικά” της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τις ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Πρώτα με τον Τσιγκρίνσκι στο 50ο λεπτό και μετά με τον Ολιβέιρα στο 63ο λεπτό.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Μπράγκα πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και διεύρυναν το προβάδισμα τους πετυχαίνοντας ακόμα δύο τέρματα. Και στα δύο γκολ των γηπεδούχων μεγάλη ευθύνη έχει ο Λιβάγια, που πέρασε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό και ο Καρέρα τον έκανε έβγαλε στο 89ο λεπτό, δείχνοντάς του τη δυσαρέσκεια του. Το φταίξιμο σίγουρα δεν ανήκει μόνο στον Κροάτη αλλά συνολικά στη κακή αμυντική αντιμετώπιση της ομάδας.

Όπως προανέφερα τα αμυντικά προβλήματα έκαναν την εμφάνιση τους ξανά για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα που πρέπει να βρει λύση. Το θέμα στη φετινή ΑΕΚ όμως δεν νομίζω πως είναι ούτε η άμυνα, ούτε το κέντρο αλλά ούτε και η επίθεση, καθώς ο Ιταλός προπονητής έχει στη διάθεσή του ένα ρόστερ με λύσεις και ποιότητα σε όλες τις θέσεις. Το πρόβλημα κατά τη ταπεινή μου άποψη είναι πως η ΑΕΚ δεν έχει έναν ηγέτη μέσα στην ομάδα, έναν ποδοσφαιριστή που θα βγει μπροστά στα δύσκολα και θα αφυπνίσει τους συμπαίκτες του. Ο Καρέρα καλείται να βρει λύσεις, μετά από αρκετά χρόνια η διοίκηση έβαλε το χέρι βαθιά στη τσέπη ( αυτό που τόσα χρόνια τη κατηγορούσαν ότι δεν έκανε οι φίλοι της ομάδας) και έφερε ποδοσφαιριστές με ποιότητα. Τώρα η μπάλα είναι στα “πόδια” του Ιταλού.

ΥΓ: Ο Ολυμπιακός εδώ και χρόνια αποτελεί μια ομάδα με ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Όχι μόνο για την 20η του παρουσία στους ομίλους του Champions League αλλά και για τον τρόπο που διαχειρίζεται τα μεταγραφικά του ζητήματα. Ο οργανισμός δεν προσφέρει μόνο σε παίκτες την ευκαιρία να αναδειχθούν και να κάνουν το παραπάνω βήμα σε κάποιο από τα κορυφαία πρωταθλήματα, δίνει την ευκαιρία αυτή και σε προπονητές όπως Ernesto Valverde, Jardim, Marco Silva και όπως φαίνεται και στον Pedro Martins.