Thessaloniki
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΕΛΛΑΔΑΑΘΛΗΤΙΚΑΣτον τελικό με μυθική ανατροπή η Τότεναμ

Στον τελικό με μυθική ανατροπή η Τότεναμ

Η θρυλική αγγλική ομάδα θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την κορυφαία διασυλλογική διάκριση για δεύτερη συνεχή χρονιά, στον τελικό της 1ης Ιουνίου στο «Wanda Metropolitano» της Μαδρίτης. Πέρυσι έχασαν το Κύπελλο από τα μεγάλα λάθη του τερματοφύλακα Κάριους, φέτος όμως είναι το φαβορί είτε παίξουν με τον Άγιαξ είτε με την Τότεναμ.

Όσο για τους πρωταθλητές Ισπανίας, τι να πει κανείς… Ένα χρόνο μετά τον ντροπιαστικό αποκλεισμό από τη Ρόμα στα προημιτελικά, όταν έχοντας νικήσει με 4-1 στην έδρα της έχασε 0-3 στην Ιταλία, έζησαν άλλη μία εφιαλτική βραδιά, που συνοδεύτηκε από άλλον ένα ταπεινωτικό αποκλεισμό.

Το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων από τον Ορίγκι στο 7ο λεπτό (από λάθος του Άλμπα) «αφύπνισε» στο πρώτο ημίχρονο τους «μπλαουγκράνα», που έχασαν στη συνέχεια μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Μέσι και Τζόρντι Άλμπα, τα σουτ των οποίων σταμάτησε ο ακριβοπληρωμένος Άλισον.

Όμως, η άμυνα της ομάδας του Βαλβέρδε, που χρεώνεται με δεύτερο πανομοιότυπο αποκλεισμό αν και είχε εξασφαλίσει σκορ θεωρητικά μη ανατρέψιμο στον πρώτο αγώνα, ήταν απόψε για… γέλια. Όπως συνέβη στο ξεκίνημα έτσι και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου δέχθηκε δύο γκολ και το παιχνίδι έγινε… ροντέο.

Ο Βαϊνάλντουμ, που είχε πάρει τη θέση του Ρόμπερτσον στο 46΄, έγραψε στο 54΄ το 2-0 με εν κινήσει σουτ και δύο λεπτά αργότερα, από σέντρα του Σακίρι, ήταν ο ίδιος που με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ της πρώτης συνάντησης, βάζοντας «φωτιά» στο χορτέρι αλλά και στις εξέδρες του «Άνφιλντ».

Ο  Άλισον έσωσε εκ νέου την ομάδα του σε σουτ των Σουάρες – Μέσι και στο 79΄ ο Ορίγκι τιμώρησε την αφλογιστία των αντιπάλων σημειώνοντας το γκολ της πρόκρισης σε μια άμυνα εν υπνώσει (οι παίκτες της κοιτάζονταν μεταξύ τους), μετά από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ.