26.9 C
Thessaloniki
Πέμπτη, 29 Ιουλίου, 2021
Αρχική ΕΛΛΑΔΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ Το πανόραμα του Euro 2020

Το πανόραμα του Euro 2020

Με 24 ομάδες σε 11 πόλεις διεξάγεται το Euro 2020. Με καθυστέρηση ενός έτους λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού οι φίλοι του ποδοσφαίρου θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν 51 αγώνες του κορυφαίου ποδοσφαιρικού γεγονότος σε επίπεδο εθνικών ομάδων στην Ευρώπη.

Η δράση θα ξεκινήσει στις 11 Ιουνίου, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της 11ης Ιουλίου στο «ναό του ποδοσφαίρου», το «Γουέμπλεϊ».

Η φάση των ομίλων θα διαρκέσει περίπου 2 εβδομάδες (11 Ιουνίου – 23 Ιουνίου), ενώ κάθε ένας θα φιλοξενείται σε δύο πόλεις. Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι τρεις (16:00, 19:00 και 22:00), ενώ τα τηλεοπτικά δικαιώματα στην Ελλάδα έχει αναλάβει ο ΑΝΤ1, ο οποίος θα προχωρήσει σε συμπαραγωγές με τη NOVA.

Οι Όμιλοι

1ος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία (Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν)

2ος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία (Σε Δανία και Ρωσία)

3ος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία (Σε Ολλανδία και Ρουμανία)

4ος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία (Σε Αγγλία και Σκωτία)

5ος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία (Σε Ρωσία και Ισπανία)

6ος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία (Σε Ουγγαρία και Γερμανία)

*Το εισιτήριο παίρνουν οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ και ο τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

Το πρόγραμμα

Φάση των ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου

Τουρκία – Ιταλία 0-3

Σάββατο 12 Ιουνίου

Ουαλία – Ελβετία 1-1

Δανία – Φινλανδία 0-1

Βέλγιο – Ρωσία 3-0

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία – Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία – Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία – Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία – Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία – Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία – Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία – Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Οι βαθμολογίες

1ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Ιταλία 1 3 3-0
Ουαλία 1 1 1-1
Ελβετία 1 1 1-1
Τουρκία 1 0 0-3

2ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Βέλγιο 1 3 3-0
Φινλανδία 1 3 1-0
Δανία 1 0 0-1
Ρωσία 1 0 0-3

3ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Ολλανδία – – –
Αυστρία – – –
Ουκρανία – – –
Βόρεια Μακεδονία – – –

4ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Αγγλία – – –
Κροατία – – –
Σκωτία – – –
Τσεχία – – –

5ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Ισπανία – – –
Σουηδία – – –
Πολωνία – – –
Σλοβακία – – –

6ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Ουγγαρία – – –
Πορτογαλία – – –
Γαλλία – – –
Γερμανία – – –

Φάση των «16»

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

Προημιτελικοί

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

Ημιτελικοί

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

- Advertisment -
- Advertisment -

Most Popular

Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 5η θέση Κυρίδου -Μπούρμπου στον τελικό της δίκωπου

Με χρόνο 6:57.10 το ελληνικό πλήρωμα κατέλαβε την 5η θέση, η καλύτερη που έχει πάρει η Ελλάδα μέχρι στιγμής στο Τόκιο, στον...

Φεστιβάλ Δράμας: Οι 30 ταινίες που συμμετέχουν στο Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

Τριάντα ταινίες συμμετέχουν στο φετινό Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα του 44ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας που θα διεξαχθεί από τις 12...

Νεκρό ένα 12χρονο παιδί από πυρά Ισραηλινών στρατιωτών στην κατεχόμενη Δυτική Όχθη

Ισραηλινοί στρατιώτες πυροβόλησαν και σκότωσαν σήμερα ένα 12χρονο Παλαιστίνιο αγόρι στην κατεχόμενη Δυτική Όχθη, ανακοίνωσε το παλαιστινιακό υπουργείο Υγείας.

Σκουρλέτης: Δεν πείθει το αφήγημα της κυβέρνησης για την ελάχιστη βάση εισαγωγής

Για προσπάθεια ψευδών εντυπώσεων, σχετικά με τον αριθμό των φοιτητών που δεν αποφοιτούν από τα πανεπιστήμια, κατηγόρησε την κυβέρνηση ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος...