14.1 C
Thessaloniki
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΕΛΛΑΔΑΑΘΛΗΤΙΚΑΣτέφανος Τσιτσιπάς: Στην οκτάδα του τουρνουά της Στουτγκάρδης

Στέφανος Τσιτσιπάς: Στην οκτάδα του τουρνουά της Στουτγκάρδης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 6-3, 6-4 του Ντόμινικ Στρίκερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά της Στουτγκάρδης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη. Ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Άντι Μάρει που επιβλήθηκε με 2-0 του Αλεξάντερ Μπούμπλικ.

Οι δύο τενίστες είχαν έρθει αντιμέτωποι άλλη μία φορά κατά το παρελθόν. Στο US Open του 2021, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε πάρει τη νίκη σε ένα ματς όπου ο Βρετανός έκανε παράπονα για τη συμπεριφορά του 23χρονου τενίστα.

Ο Ελβετός είχε δύο ευκαιρίες να «σπάσει» το σερβίς του Τσιτσιπά στο πέμπτο γκέιμ αλλά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ανταπεξήλθε. Ο 23χρονος τενίστας έκανε στη συνέχεια μπρέικ, που αποδείχτηκε καθοριστικό με τον Τσιτσιπά να κλείνει το πρώτο σετ στο σερβίς του.

Ο περσινός φιναλίστ του Ρολάν Γκαρός ξεκίνησε το δεύτερο σετ με μπρέικ και προηγήθηκε με 2-0 όταν ο αγώνας διακόπηκε λόγω βροχής. Οι δύο τενίστες επέστρεψαν στο κορτ μετά από σχεδόν 45 λεπτά. Οι δύο τενίστες δεν είχαν απώλειες με τον Τσιτσιπά να κλείνει το ματς στο σερβίς του.