Thessaloniki
Τετάρτη, 30 Σεπτεμβρίου, 2020
Αρχική ΕΛΛΑΔΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΑΟΚ - Μπενφίκα 2-1: Τεράστια πρόκριση από τον ''Δικέφαλο του Βορρά''

ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 2-1: Τεράστια πρόκριση από τον ”Δικέφαλο του Βορρά”

Ο ”Δικέφαλος του Βορρά” πέτυχε μια τεράστια πρόκριση απέναντι στους ”Αετούς” της Λισαβόνας επικρατώντας με 2-1.

Πρώτο Ημίχρονο

Η πρώτη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Ζίβκοβιτς ήταν στο 8ο λεπτό, όταν ο Σεφέροβιτς σούταρε από τα δεξιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Από την μεριά του ο ΠΑΟΚ απείλησε μόνο στο 16ο λεπτό, μετά από κεφαλιά του Μιχαηλίδη μπλόκαρε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Ύστερα από τα πρώτα 25 λεπτά η Μπενφίκα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο ανεβάζοντας τον ρυθμό της. Στο 25ο λεπτό ο Ταράαμπτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ζίβκοβιτς αλλά ο Σέρβος έδιωξε με τις γροθιές του. Δύο λεπτά αργότερα ο Σεφέροβιτς υποδέχεται τη γλυκιά σέντρα του Έβερτον αλλά η κεφαλιά του φεύγει άουτ.

Στο 30ο λεπτό οι “Αετοί” της Λισαβόνας χάνουν την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με την απευθείας φάουλ εκτέλεση του Πίζι που τράνταξε το κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.
Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 45 λεπτών ο Πετρίνιο τεστάρει τα αντανακλαστικά του Ζίβκοβιτς, με δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Σέρβο να αντιδρά σωστά και να διώχνει σε κόρνερ.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε καλή αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας ελάχιστες ευκαιρίες στην Μπενφίκα μπροστά από την εστία του. Αλλά επιθετικά δεν κατάφερε να απειλήσει το τέρμα του Βλαχοδήμου ούτε μια φορά.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ μπήκαν δυναμικά πίεσαν ψηλά έκλεψαν μπάλες και πιο σημαντικό κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους.
Στο 57ο λεπτό ο Έβερτον μπαίνει στην μεγάλη περιοχή μετά από κάθετη πάσα του Πετρίνιο αλλά ο ο Ζίβκοβιτς διώχνει σε άουτ.

Στο 63ο λεπτό ο Γιαννούλης βγάζει κάθετη πάσα στον Άκπομ ο ίδιος γυρίζει την μπάλα παράλληλα ο Γιαννούλης κάνει την κίνηση αλλά ο Ρούμπεν Ντίας κάνει την προβολή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-0. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Γιαννούλης κάνει μια εκπληκτική κούρσα δίνει εξαιρετικά στον Α.Ζίβκοβιτς, που είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, εκείνος συγκλίνει και σουτάρει αντίθετα με την κίνηση του σώματος του κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 79ο λεπτό ο Τζόλης σουτάρει από πλάγια θέση αλλά δεν απειλεί ιδιαίτερα. Στην ακριβώς επόμενη φάση η Μπενφίκα φτάνει κοντά στο γκολ αλλά ο εξαιρετικός Ζίβκοβιτς του λέει όχι. Στο τέταρτο λεπτών των καθυστερήσεων ο Ράφα Σίλβα μειώνει για την Μπενφίκα, μετά από ωραία σέντρα του Αλμέιδα, αλλά το γκολ του δεν ήταν αρκετό για να στερήσει στον ΠΑΟΚ αυτή την πρόκριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ασπρόμαυροι” ήταν εξαιρετική ανεβάζοντας ρυθμό, κρατώντας την μπάλα περισσότερη ώρα από ότι στο πρώτο ημίχρονο και με τους εξαιρετικούς Ζ.Ζίβκοβιτς και Γιαννούλη πήραν μια τεράστια πρόκριση απέναντι στην Μπενφίκα.

Ο Φερέιρα πιστώνεται αυτή την μεγάλη νίκη

Ο Πορτογάλος τεχνικός του ΠΑΟΚ έπαιξε με το πλέον γνώστο 3-4-3 ( σε 8 αναμετρήσεις έχει δεχτεί 2 γκολ από Μπεσίκτας και Μπενφίκα) και στο δεξί άκρο προτίμησε τον Κρέσπο που τον έβγαλε ασπροπρόσωπο. Ο Φερέιρα είδε στο πρώτο ημίχρονο την ομάδα του να δυσκολεύεται να κρατήσει την κατοχή της μπάλας και μην απειλεί ούτε μια φορά στο πρώτο μέρος.

Μετά την ανάπαυλα ο Πορτογάλος δεν άλλαξε πρόσωπα και διάταξη – και γιατί να το κάνει άλλωστε – συνέχισε με πίστη στο σύστημα και στους ποδοσφαιριστές του. Απλά άλλαξε προσέγγιση, έδωσε την οδηγία στον Σβάμπ να πιέζει περισσότερο τα χαφ της Μπενφίκα, στην τριάδα μπροστά να πάρει μέτρα και στον άρτιο τακτικά – για άλλο ένα παιχνίδι – Ελ Καντουρί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του περισσότερο.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κερδίσει μέτρα και να κρατήσει την κατοχή στα πόδια του, μεταφέροντας την πίεση στο δεύτερο μισό όπου αμυνόταν η Μπενφίκα.

Ακόμη και ο Τζόλης που δεν έκανε ένα από τα παιχνίδια που μας έχει συνηθίσει τελευταία ήταν εξαιρετικός τακτικά. Ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή του, βοηθούσε σχεδόν σε κάθε επίθεση της Μπενφίκα τον Γιαννούλη ώστε να μην δημιουργηθεί υπεραριθμία από την πλευρά του Έλληνα μπακ.

Τα εύσημα σίγουρα πηγαίνουν και στους ποδοσφαιριστές αλλά έβαλε και το χεράκι του και ο Πορτογάλος τεχνικός.

MVP

Ο εξαιρετικός Γιαννούλης έψαχνε απλά μέτρα να ξεδιπλώσει το ταλέντο του και την ποιότητα του, όταν έγινε αυτό έδειξε γιατί είναι ο πιο περιζήτητος παίκτης του ΠΑΟΚ.

Η κούρσα του στο 75ο λεπτό ήταν ένα δείγμα της κλάσης του. Βέβαια δεν μπορώ να αφήσω έξω και τον εκπληκτικό Σέρβο τερματοφύλακα, Ζίβκο Ζίβκοβιτς, που κράτησε σε πολλές φάσεις όρθια την ομάδα του. Το βραβείο όμως πηγαίνει στον Κατερινιώτη ποδοσφαιριστή, Δημήτρη Γιαννούλη.

Οι ‘ασπρόμαυροι” θα αγωνιστούν στα play-off του Champions League με την ρωσική Κράσνονταρ.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Most Popular

Ακτιβίστρια της Extinction Rebellion περπάτησε στην πασαρέλα του Dior

Μια γυναίκα που κρατούσε ένα πλακάτ με το σύνθημα «Είμαστε όλοι θύματα της μόδας (fashion victim)» κατάφερε να ανέβει στην πασαρέλα της...

Γερμανικό ΥΠΕΞ: Σε κλοιό τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Τουρκία

Το υπουργείο Εξωτερικών της Γερμανίας καταδικάζει σε έκθεσή του την Τουρκία σε ό,τι αφορά τον σεβασμό θεμελιωδών δημοκρατικών δικαιωμάτων.

Μην κατακρίνεις τον πλησίον σου

Φυλάξου να μην κατακρίνεις τον πλησίον σου. Για να μην πέφτεις σ’ αυτό τον πειρασμό, παύσε να ασχολείσαι με την συμπεριφορά των...

O ΠΑΟΚ στην πιο μεγάλη βραδιά της Ιστορίας του

Έτοιμος είναι ο ΠΑΟΚ για τη ρεβάνς των play offs του Champions League με την Κράσνονταρ στο γήπεδο της Τούμπας (30/09, 22:00).