Thessaloniki
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΕΛΛΑΔΑΑΘΛΗΤΙΚΑΆρης-ΠΑΣ Γιάννινα: 2-2

Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα: 2-2

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε στο τέλος του α’ ημιχρόνου να προηγείται με 0-2. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια.

Στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο των κιτρίνων, ο Άρης κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς που δεν πήγε έτσι όπως θα το ήθελε. Από την πλευρά τους, οι παίκτες των Ιωαννίνων είχαν να δώσουν επίσημο παιχνίδι από το Μάρτιο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είχαν περισσότερη όρεξη για ποδόσφαιρο, ωστόσο ήταν σαφώς λιγότερο έτοιμοι από τους αντιπάλους τους.

Το γρήγορο 0-2, χάρη στο υπέροχο σουτ του Νάουμετς (15′) και στην κεφαλιά του Παντελάκη (22′), μετά από άστοχη έξοδο του Κουέστα, σάστισαν τους γηπεδούχους. Ο Άρης δεν είχε απάντηση και το ημίχρονο έφτασε αναίμακτα στο τέλος του.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιάννης Φετφατζίδης έστειλε με το «καλημέρα» τη μπάλα στο παραθυράκι του Χουτεσιώτη στο 47′. Οι «κίτρινοι» πήραν τα πάνω τους, όμως για άλλη μια φορά ο Άρης δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει φάσεις. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαβιέ Ματίγια., λυτρώνοντας την ομάδα του Άρη.