Thessaloniki
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΑρης - ΟΦΗ 3-1

Αρης – ΟΦΗ 3-1

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ για την 11η αγωνιστική της Super League Interwetten, ο Άρης πήρε μία ακόμα νίκη, αυτή τη φορά στο “Κλεάνθης Βικελίδης” απέναντι στον ΟΦΗ στο πρώτο ραντεβού των δύο ομάδων για τους “16” του Κυπέλλου και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για να κλείσει μία θέση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι κίτρινοι ήταν αρκετά καλύτεροι από τον αντίπαλό τους στο πρώτο μέρος όπου και βρήκαν δύο γκολ με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι των Γκάμα και Καμαρά , ύστερα από έλεγχο της φάσης από το VAR (ανέτρεψε τις αρχικές αποφάσεις του διαιτητή Φωτιά που είχε διατάξει να συνεχιστεί το ματς), με το δεύτερο μέρος να προσφέρει ακόμα περισσότερες συγκινήσεις.

Στο 56′ οι Κρητικοί βρήκαν το εκτος έδρας γκολ που έψαχναν με σκόρερ τον Καστάνιος και δημιουργό τον Τοράλ (2-1), με τους γηπεδούχους να βλέπουν γκολ τους στο 66′ να μην μετράει μετά από χρήση του VAR αλλά να χαμογελούν στο φινάλε, όταν ο Ιτούρμπε κεραυνοβόλησε τον Βάτερμαν με απίστευτο μακρινό σουτ για να γράψει το τελικό 3-1 μέσα σε αποθέωση.

Το ματς
Άρης και ΟΦΗ μπήκαν αμφότεροι με εξαιρετική ψυχολογία στο χορτάρι του “Βικελίδης”, με τους κίτρινους να προέρχονται από την εκτός έδρας νίκη στο ντέρμπι της πόλης με τον ΠΑΟΚ και τους Κρητικούς από το 2-1 επί του Ιωνικού στο φινάλε που τον είχε ανεβάσει στην 4η θέση της βαθμολογίας της Super League Interwetten.

Όσο για τους δύο προπονητές, δεν προχώρησαν σε εκτεταμένο rotation, με τον Μάντζιο να διατηρεί ίδια την ομάδα του κατά τα 9/11 και να έχει ως μοναδικά νέα πρόσωπα τους Ντένις και Γκάμα (αντί των Κουέστα και Μαντσίνι) και τον Νόπλια να φρεσκάρει την ομάδα του με τους Βάτερμαν, Καμάου και Καστάνιος αντί των Επασί, Μεγιάδο και Φαν Ντούινεν.

Από τα πρωτά λεπτά φάνηκε πως ο Άρης είχε διάθεση να κλείσει τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους μέσω της κατοχής της μπάλας και της καλής κυκλοφορίας και η δικαίωση για την πίεση που άσκησε ήρθε νωρίς.

Οι κίτρινοι έκρυψαν τη μπάλα με τους Γκάμα, Σάσα και Σούντγκρεν και ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βούρου πάνω στον Καμαρά στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον διαιτητή Φωτιά να λέει αρχικά “παίζετε” αλλά στη συνέχεια να πηγαίνει στο μόνιτορ να δει τη φάση μετά από παρότρυνση του VAR και να αλλάζει τη απόφασή του.

Ο Μπρούνο Γκάμα πήρε έτσι θέση στην άσπρη βούλα και έστειλε από την άλλη γωνία τον Βάτερμαν για να κάνει το 1-0 και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Μετά το 20λεπτο ο ΟΦΗ μπόρεσε να ισορροπήσει, να κερδίσει μέτρα και να απειλήσει 1-2 φορές τους γηπεδούχους με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο οι παίκτες του Μάντζιου εξακολουθούσαν να είναι πιο επικίνδυνοι.

Στο 30′ είχαν ένα μονόκομματο σουτ του Γκάνεα που έφυγε άουτ και στο 37′ απείλησαν με κεφαλιά του Φαμπιάνο, ενώ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους “χτύπησαν” σε μία ανύποπτη φάση. Ο Εντιαγέ κυνήγησε τη μπάλα και έγινε κάτοχός της μπαίνοντας στην περιοχή των Κρητικών, με τον Μεγιάδο να τον ανατρέπει και τον Φωτιά να διατάζει αρχικά να συνεχιστεί το ματς παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Όπως όμως και στη φάση του πρώτου γκολ, έτσι και αυτή τη φορά το VAR είχε διαφορετική γνώμη και τον κάλεσε να ελέγξει τη φάση στo μόνιτορ, με τον διαιτητή να το κάνει και να δείχνει εκ νέου την άσπρη βούλα. Ο Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση, ξεγέλασε τον Βάτερμαν και έκανε το 2-0 για να προσφέρει μαξιλάρι ασφαλείας δύο γκολ στην ομάδα του, που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 7-3 τελικές εκ των οποίων 4-1 εντός εστίας.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των κιτρίνων να πανηγυρίσουν, όταν από πλασέ του Καμαρά και αυτογκόλ του Διαμαντή η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των Κρητικών, όμως η χαρά των παικτών του Μάντζιου έφυγε μετά από δύο λεπτά, με το VAR να τσεκάρει τη φάση και να βρίσκει οφσάιντ στην αρχή της φάσης (εκτεθειμένος ο Εντιαγέ).

Με το ματς να έχει ανοίξει, ο ΟΦΗ φλέρταρε έντονα στο 76′ με το γκολ. Οι Καστάνιος, Ντε Γκουζμάν κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα και αυτή έφτασε στον Λάμπρου, που με κοφτή ντρίμπλα στον Μπράμπετς βγήκε σε θέση βολής από πλάγια θέση, για να στείλει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια, το ματς έμοιαζε να ισορροπεί σε τεντωμένο σχοινί μπαίνοντας στην τελική του ευθεία, καθώς και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να σκοράρουν, για να χαμογελάσει πάντως η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 90ο λεπτό.

Τότε που κέρδισε κόρνερ (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν καθώς πήρε πάνω του την φάση ο διαιτητής, με τον βοηθό να δείχνει άουτ) και οι παίκτες του το εκτέλεσαν γρήγορα, με τη μπάλα να φτάνει εκτός περιοχής στον Ιτούρμπε, που με εκπληκτικό αριστερό σουτ εκτός περιοχής άφησε άγαλμα τον Βάτερμαν για να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Στο οκτάλεπτο των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, παρά την πίεση που άσκησε ο ΟΦΗ, με τον Άρη να κρατάει το πολύτιμο αβαντάζ των δύο γκολ που του επιτρέπει να μπει σε θέση ισχύος στον αγωνιστικό χώρο του “Γεντί Κουλέ” στις 21 Δεκεμβρίου, όταν οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου στην τελευταία κόντρα τους με φόντο τους “8” του Κυπέλλου.

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σούντγκρεν, Γκάνεα (69′ Λούμορ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα (86′ Μάνος), Εντιαγέ (69′ Ματίγια), Γκάμα (69′ Ιτούρμπε), Γκαρσία (46′ Μαντσίνι), Καμαρά

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγκος (32′ Μεγιάδο), Τοράλ (64′ Ναμπί), Ντε Γκουζμάν, Λάμπρου (84′ Γιαννούλης), Καμάου (46′ Τσιλιανίδης), Καστάνιος (83′ Γιάννου)